Wilhelm von Humboldt

1767

Tam adı Friedrich Wilhelm Christian Karl Ferdinand von Humboldtolan Wilhelm von Humboldt, 22 Haziran 1767’de Potsdam’da doğdu. Hum­boldt hem bir filozof, hem de hükümet görevlisi ve diplomattı. Ayrıca daha sonra 1949’da, kendi adının verildiği Berlin Üniversitesi’nin de kurucusuy­du. Humboldt, bilhassa dil felsefesine yaptığı önemli katkılarla, daha çok bir dilbilimci olarak hatırlanmaktadır. Bunun yanı sıra, eğitim teorisine ve prati­ğine yaptığı katkılar da göz ardı edilemez. Hatta, Amerika ve Japonya gibi ül­kelere örnek model teşkil etmiş olan Prusya eğitim sisteminin de mimarıdır.
Bir filozof olarak Humboldt, Aydınlanma dönemimin özgürlük anlayışının en önemli savunularından sayılan Devlet Faaliyetinin Sınırları adlı eseriy­le, John Stuart Mill’in Hürriyet Üstüne (On Liberty) adlı eserini etkilemiş ve Humboldt'un fikirleri İngilizce konuşan dünyada tanınır hale gelmiştir. Humboldt, Mill’in daha sonra “zarar prensibi” dediği kavramın ilk temelini atmıştır.
1802-1819 yılları arasında başarılı bir şekilde diplomatlık yapmıştır. Dil bi­limi alanında uzman olan Humboldt, ayrıca Bask dili çalışmış; Pindar ve Aes­chylus’u Almancaya çevirmiştir.
Haziran 1791’de Karoline von Dacheröden ile evlenmiş ve sekiz çocuğu olmuş­tur ancak bunlardan sadece beşi hayatta kalmayı başarmıştır. 8 Nisan 1835’te Brandenburg’un bir eyaleti olan Tegel’de hayata gözlerini yummuştur.

YAZARIN LİBERTE YAYIN GRUBUN'DAN ÇIKAN KİTAPLARI