Bekir Berat Özipek
Hacettepe Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu. Aynı üniversitede yüksek lisans; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde doktora çalışmalarını tamamladı.
Muhafazakarlık: Akıl Toplum ve Siyaset konulu kapsamlı bir doktora tezi yazdı ve daha sonra tezinin ilk baskısı Liberte Yayınları tarafından piyasaya sunuldu.
Bir süre Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nde çalışan Özipek, ABD Virginia’da yerleşik Atlas Economic Research Foundation’da ve İngiltere’deki Institute of Economic Affairs’de muhafazakarlık, siyaset teorisi ve politik iktisat üzerine araştırmalar yaptı. Halen İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde profesör olarak görev yapıyor.
İlgi ve uzmanlık alanları arasında insan hakları, siyasi düşünce tarihi, yakın Türk siyasi tarihi bulunuyor. Akademik hürriyet üzerine analitik bir makale müellifi olmakla beraber Yargıtay Kararlarında İfade Hürriyeti başlıklı bir çalışma (Hacı Ali Özhan ile birlikte) ile Teorik ve Pratik Boyutlarıyla İfade Hürriyeti isimli derlemeyi yayına hazırlamıştır.
İnsan hakları alanında çalışan muhtelif sivil toplum kuruluşlarında da üyeliği bulunmaktadır..

Bekir Berat Özipek - Yazarın kitapları

Kapat