David Schmidtz
1955 yılında doğan David Schmidtz Arizona Üniversitesi’nde felsefe profesörüdür. Kanada’da Saskatchewan’da yetişen Schmidtz, Joel Feinberg ve Allen Buchanan’ın danışmanlığında doktora derecesini almış, Yale ve Bowling Green Eyalet Üniversiteleri’nde eğitim aldıktan sonra Arizona’ya dönmüştür. Ayrıca Florida Eyalet Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde de misafir öğretim üyeliğinde bulunmuştur.
Schmitz, The Limits of Government: An Essay on the Public Goods (Westview, 1991)adlı ilk kitabı nda ekonomi ve felsefe alanlarındaki analizlerini biraraya getirmiştir. Adaletin Unsurları isimli elinizdeki kitabın dışında, Rational Choice and Moral Agency (Princeton, 1995) başlıklı kitabın yazarı ve Social Welfare and Individual Responsibility adlı kitabın ortak yazarlarından olan Schmidtz, Robert Nozick üzerine yazıları derleyen Contemporary Philosophy in Focus serisiyle; Elizabeth Willot ile Environmental Ethics: What Really Matters, What Really Works adlı kitabın editörlüğünü yapmıştır (Bu kitabın ikinci baskısı 2010 yılında yayınlanacaktır).
Aralarında Journal of Philosophy, Ethics ve Political Theory’nin de bulunduğu pek çok dergide yazıları yayınlanmıştır. Kırkın üstünde makalesi İspanyolca, Portekizce, Çin Resmi Dili, Türkçe ve Almanca’ya çevrilmiş veya çevrilmektedir. Eserlerinden 13’ü, Person, Polis and Planet için 2008 yılında Oxford Press tarafından yayımlanmıştır. The Purpose of Moral Theory ve Jason Brennan ile editörlüğünü yürüttüğü A Brief History of Liberty (Wiley-Blackwell, 2010) halihazırda üzerinde çalıştığı kitaplar arasında bulunmaktadır.

David Schmidtz - Yazarın kitapları

Kapat